V dnešní době se jedná o poměrně aktuální téma. Psů je stále víc, jejich majitelé jsou ochotni udělat cokoliv, aby je získali zpět. Přesto ale stále dochází ke stejným chybám. Mnoho psů by zajisté našlo svůj původní domov, kdyby se majitelé a případní nálezci zaběhlého psíka řídili neustále omílanými radami...
Co dělat, když se Vám zaběhne pes?
Než opustíte místo, kde jste byli naposledy v kontaktu, nechte na zemi nějakou věc, na které zůstal Váš pach (např. mikinu, bundu) a u ní popř. nechte pamlsek. První, koho je třeba kontaktovat, je policie, nejbližší útulky a rozhodně bych nepodceňovala místní mysliveckou správu a myslivecká sdružení. Většina psů se totiž zaběhne na procházce v přírodě, dá se tedy počítat s tím, že se budou v lese a jeho okolí nějaký čas pohybovat. Stejně jako myslivci a zaměstnanci lesů. Pak je jejich pomoc neocenitelná. Po rozummé dohodě rádi vyjdou vstříc a pomohou Vám ať už radou, pokud psa někde zahlédli, nebo se ho pokusí odchytit, mají-li informace o tom, že se hledá. Vyplatí se vytisknout jednoduché letáčky a vylepit je na veřejná místa v přilehlých obcích. Pokud se jedná o oblast řídce osídlenou, doporučuji dát letáčky do schránek u nejbližších chalup a u domů postavených blízko u silnice. Může se stát, že pejsek hledá lidskou společnost, a to nejčastěji u domů a silnic, kde je následně někým nabrán do auta. Nálezci pak nachají kontakt v nejbližším domě a psa si odvezou. Nepostradatelnou částí pátrací akce jsou také inzeráty na internetu, v místním rozhlase, novinách, apod. Během pátrání se vždy sjeďte podívat k místu, kde jste nechali pachovou stopu (bundu) a zkontrolujte, zda-li se tam pes nevrátil. Vždy je nutné na sebe nechat kontakt, udat popis psa, na jaké jméno slyší, zda-li je kontakní a dá se např.nalákat na pamlsek, nebo se naopak lidí bojí a je schopen bránit se odchytu kousáním.
Co dělat, když najdete zaběhlého psa?
Spousta psů se ze samostatně iniciovaného výletu nevrátí, jelikož jsou při návratu domů nalezeni někým, kdo je odveze pryč. Pohnutky těcho lidí jsou buď ušlechtilé, kdy se strachují, aby psa nepřejelo auto, nebo se většinou mylně domnívají, že byl pes vyhozen úmyslně, nebo (a to už příliš ušlechtilé není) se jim pes zkrátka líbí, tak si ho prostě nechají. Toto bych asi rovnou označila jako normální krádež, ale tím se zde zabývat nebudu… Takže, pokud jste našli zatoulaného psa, ať už na procházce, nebo stopujícího u silnice, popř. se snažil infilrovat k Vám domů, je nezbytné dát o tom vědět. Viz.výše. Nechat na sebe kontakt v nejbližších útulcích, na policii, popř.kontaktovat myslivce. Často se jedná o zaběhlé lovecké psy či o psy ztracené při procházkách, kteří se snaží najít cestu domů a které zoufale hledá jejich majitel. Z vlastní zkušenosti vím, že v době, kdy jsem bezcílně pobíhala po lese a vylepovala letáky, tak můj pes si v pohodě vegetoval u svých nálezců, ať už v nějaké blízké obci, tak téměř na druhém konci republiky! Vždy mi bylo řečeno, že zcela ochotně nasedl do jejich auta a nechal se odvézt. Pokaždé byl považován za úmyslně vyhozeného z auta, a to, že jsem ho nakonec získala zpět, bylo dílem náhody a částečně pomocí policie a myslivců. Nálezci nikdy nekontaktovali místní útulek, popř. jiné kompetentí instituce, pomocí kterých bych mohla svého psíka najít. Bohužel ne všichni mají takové štěstí. Spousta majitelů denně hledá své ztracené psy. Někteří třeba zahynuli díky nějaké nehodě, ale většina se nalézá va společnosti lidí a má tam nový domov. ..
knm
(míša, 6. 1. 2012 20:15)